Zajímavé...

Pohřeb kardinála Joachima Meisnera bude v sobotu 15. 7. vysílat televize Noe

kardinál J. Meisner, foto: Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons) Kolín nad Rýnem/Německo - Emeritní arcibiskup Kolína nad Rýnem kardinál Joachim Meisner zemřel pokojně během dovolené v bavorském Bad Füssingu ve středu 5. července. Pohřeb zesnulého proběhne v sobotu 15. července v 10 h. v Kolíně nad Rýnem. Přímý přenos rozloučení s osobností katolické církve přelomu 20. a 21. století nabídne svým divákům televize Noe.

Kardinál Meisner několikrát navštívil také ostravsko-opavskou diecézi, zasloužil se o obnovení poutního místa Maria Hilf u Zlatých Hor a na poutním místě Cvilín požehnal v roce 2001 zvon.

Joachim Meisner se narodil v roce 1933 ve Slezsku, v nyní polské Vratislavi, kterou po druhé světové válce musela jeho rodina opustit. Do kněžského semináře vstoupil v roce 1951 a později studoval filosofii a teologii v Erfurtu, kde byl v roce 1962 vysvěcen na kněze. V roce 1975 přijal v Erfurtu biskupské svěcení a v roce 1980 ho Jan Pavel II. jmenoval biskupem berlínským.

V letech 1982–1989 předsedal Berlínské biskupské konferenci (pro území tehdejší Německé demokratické republiky). V konzistoři z 2. února 1983 byl jmenován kardinálem.

Po smrti kolínského arcibiskupa Josepha kardinála Höffnera byl Meisner v roce 1988 jmenován jeho nástupcem; do úřadu byl uveden o rok později. Jeho biskupské heslo znělo: Spes nostra firma (2Kor 1, 7; česky Máme pevnou naději). V čele kolínského arcibiskupství stál Meisner 25 let, tento úřad opustil v roce 2014. Kardinála pojily úzké vazby se zesnulým papežem Janem Pavlem II. a jeho nástupcem Benediktem XVI.

Kardinál několikrát navštívil Českou republiku, naposledy letos v březnu, kdy přijel na pohřeb svého kolegy Miloslava Vlka. V listopadu 2011 se v Praze jako zvláštní papežský legát zúčastnil oslav 800. výročí narození svaté Anežky, v září 2016 byl hlavním celebrantem na Svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi, Prahu navštívil několikrát i soukromě.

Pohřeb kardinála Joachima Meisnera proběhne v sobotu 15. července od 10.00 v katedrále sv. Petra v Kolíně nad Rýnem. Zúčastní se ho mimo jiné pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP, kterého s kardinálem Meisnerem pojilo mnohaleté přátelství.

Zdroj: Česká biskupská konference.

Text duchovní závěti kardinála Joachima Meisnera najdete zde.

Napsal Mgr. Bc. Pavel Siuda

Převzato z http://www.doo.cz/, článek z 13. 7. 2017 naleznete zde.

kardinál J. Meisner, foto: Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)

Sdílet

| Autor: Roman Tomek | Vydáno dne 14. 07. 2017 | 903 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: http://www.doo.cz/
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Jak se ti líbí časopis Milujte se!? (viz www.milujte.se)


Celkem hlasovalo: 410492
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
projekt Godzone=
Jsme mediálními partnery projektu Godzone.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace