Zajímavé...

Festival k 100. výročí narození Mons. Josefa Olejníka ve Velké Bystřici u Olomouce

P. Josef Olejník Nápěvy žalmů a mešní ordinárium patří mezi nejznámější díla kněze a hudebního skladatele Mons. Josefa Olejníka. Melodie, které se používají při liturgii komponoval také při svém působení v Andělské Hoře u Bruntálu. Sto let od jeho od jeho narození si připomeneme v sobotu 28. 6 v rámci festivalu duchovních písní ve Velké Bystřici, kde desítky let vedl místní chrámový sbor.

Místem, kde zazní díla Mons. Jofesa Olejníka, bude kostel stětí sv. Jana Křtitele ve Velké Bystřici. Program začíná v 15.30 hodin festivalovým vystoupeními pěti chrámových sborů. V 17. 30 bude sloužena mše svatá k Duchu svatému a festivalové odpoledne zakončí v 19.00 hodin beseda s promítáním a vzpomínkou na P. Olejníka.

Mons. Doc. Mag. Josef Olejník se narodil 1. července 1914 v Květné u Uherského Hradiště. Vystudoval Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži a CMTF v Olomouci. Po kněžském svěcení, které přijal 5. července 1938 dále studoval na Papežském institutu posvátné hudby.

Po devítiměsíční službě u československých jednotek v Anglii a návratu do vlasti působil ve farní správě a na teologických fakultách. Za komunistického režimu byl často překládán a měl potíže se získáváním státního souhlasu. V letech 1968 až 1975 působil na teologické fakultě v Olomouci a v Litoměřicích. V roce 1975 mu bylo zakázáno pedagogické působení, ke kterému se později ale vrátil.

Během celého svého života skládal liturgickou hudbu. Od roku 1973 až do své smrti vedl smíšený chrámový sbor ve Velké Bystřici. Roku 1990 se stal docentem liturgického zpěvu na olomoucké teologické fakultě a vypomáhal ve farnosti Moravičany. Zemřel 11. 7. 2009 ve Šternberku. Pohřben je ve Strání u Uherského Hradiště.

Převzato z doo.cz, 18. června 2014 článek naleznete zde.

varhany, kostel, hudba, píšťaly, Public Domain CCO, www.pixabay.com

Sdílet

| Autor: Anička Balintová | Vydáno dne 19. 06. 2014 | 1828 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: www.doo.cz
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Jak se ti líbí časopis Milujte se!? (viz www.milujte.se)


Celkem hlasovalo: 410902
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
projekt Godzone=
Jsme mediálními partnery projektu Godzone.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace